Vítejte, můžete se přihlásit nebo zaregistrovat.
Váš nákupní košík je prázdný!

Ovoce - tabulky

  

Ovoce - tabulky nutričních hodnot ovoce, obsah jednotlivých živin a vitamínů a minerálů

Ovoce je přírodním zdrojem celé řady ochranných látek, které děti potřebují pro svůj zdárný vývoj. V pestré nabídce ovoce nalezneme celý komplex vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších vitálních složek. Z vitamínů se za nejdůležitější považuje přísun vitamínu C, ale i betakoren (provitamín A) a vitamíny skupiny B. Z minerálů zejména draslík, hořčík a železo. V ovoci je velké množství antioxidantů.

Další důležitou složkou je vláknina. Váže na sebe vodu, bobtná, vytváří pocit nasycenosti, váže na sebe toxické látky i tukové částice. Udržuje čistý trávicí trakt. Ovoce obsahuje kvalitní tekutiny, většinou alkalizuje a je pro děti chuťově přitažlivé.

Díky zanedbatelnému množství tuků není energeticky až tak významné na celkovém jídelníčku. U dětí, které trpí nadváhou bychom však měli vybírat druhy s nižším obsahem sacharidů, popř. nahrazovat ovoce raději zeleninou, kterou akceptují - např. listové saláty, cherry rajčata, okurky, kapie, ředkvičky, kedlubny, mrkvev.

Mezi nejoblíbenější ovoce u nás patří jednak jádroviny - tj. hlavně jablka a hrušky, dále pak peckoviny - meruňky, broskve, třešně, švestky, přes léto pak drobné ovoce jako rybíz, borůvky, jahody, maliny, zvláště přes zimu doplňujeme sortiment jižním ovocem - banány, citróny, pomeranče, grapefruity, kiwi atd. Celoročně je v obchodní síti k dispozici hroznové víno.

U dětí je třeba při zařazováním nových druhů ovoce sledovat, zda nezpůsobují alergickou reakci - obsahují totiž poměrně velké množství kyselin a velice specifických látek, na které imunitní systém oslabených jedinců může reagovat přehnaně.

( poznámka naše www.lifeway.cz Tohle je právě mnohdy samočistící schopnost těla, které dává najevo, že se zbavuje toxinů atd... takže netřeba se bát ale pro lepší pochopení se zajímejte o detoxikaci atd. Mnoho článků se snažíme na našich stránkách uveřejnit, tak aby jste dané problematice sami porozuměli. Hlavě článek uvádíme z důvodů tabulek a obsahu hodnot vitamínů)

V tabulkách níže uvádíme obsah vitamínů a déle i minerálů v ovoci.

             

 

            

Zdroj: Walter J. Veith - Diet and Health: Scientific Perspectives, Stuttgard 1998

Zdroj článku: http://www.ovocedoskol.eu/node/24

V této kategorii nejsou žádné produkty.
TOPlist